Домаќинот на Мундијалот, селекцијата на Египет  во рамки на групата „4“ каде што игра и македонската репрезентација, ја совлада Русија  28:23.

Русија се покажа немоќна пред налетот на домапните ракометари, токму „зборнаја“ е следен противник на Македонија во петок.

Најефикасен кај Египет беше Шебиб со осум голови, во составот на Русија се истакна  Косоротов со идентичен учинок.

Египет со четири бодови е лидер во групата „4“,  Шведска има ист број на бодови и натпревар помалку како  и Словенија која има идентичен број на одиграни средби како и домаќинот на светското првенство.

Од 20.30 часот играат Шведска и Белорусија.