ЕХФ од утре ќе го почне официјалното гласање за најдобрите, се избира дрим-тим во Лигата на шампионите.

Тимур Дибиров е единствен кандидат во изборот од РК Вардар, од битолски Еурофарм Пелситер во конкуренција е Украинецот Остроушко.

Тренерите на сите клубови учесници во ЛШ ги дадоа номинациите, се избира меѓу  најдобрите 50 ракометари во сезоната 2019/20, која беше прекината од пандемијата на коронавирусот.

Номинации:

Голмани:

Андреас Волф (Виве Кјелце), Арпад Штербик (Веспрем), Гонзало Перез де Варгас (Барселона), Никлас Ландин (Кил) Роланд Миклер (Пик Сегед)

Лев бек:

Владислав Остроушко (Еурофарм Пелистер), Сандер Сагосен (ПСЖ), Анте Кадуз (Динамо Букурешт), Лукас Нилсон (Кил) и Расмус Лаге (Веспрем)

Десен бек:

Валентин Порте (Монпелје), Алекс Душебаев (Виве Кјелце),Амине Банур (Динамо Букурешт), Недим Ремили (ПСЖ)
и Хорхе Македа (ПИК Сегед)

Среден бек

Барис Пукоски (Мотор Запорожје), Лука Циндриќ (Барселона), Микел Хансен (ПСЖ), Петар Ненадиќ (Веспрем) и Домагој Дувњак (Кил)

Лево крило

Тимур Дибиров (Вардар),Уго Декад (Монпелје), Мануел Штрлек (Веспрем), Диого Бранкињо (Порто) и Себастијан Бартолд (Алборг)

Десно крило

Алекс Душебаев (Виве Кјелце), Амине Банур (Динамо Букурешт), Недим Ремили (ПСЖ), Хорхе Македа (ПИК Сегед)
и Валентин Порте (Монпелје)

Кружен напаѓач

Бенце Банхиди (ПИК Сегед), Камил Сипржак (ПСЖ), Хенрик Пекелер (Кил) Јоханес Гола (Фленсбург) и Артем Каралек (Виве Кјелце)

Најдобар тренер

Чави Пасквал (Барселона), Давид Дејвис (Веспрем),Филип Јиха (Кил),Раул Гонзалез (ПСЖ) и Магнус Андерсон (Порто)