Лошите игри на Вардар во последните неколку кола во Лигата на шампионите, но и хроничната недоверба на ЕХФ во нашиот и европски шампион, доведоа до тоа да Вардар е изоставен од топ 10 претенденти за титулата, според изборот на ЕХФ.

На Вардар му останува уште еднаш да докаже дека ранг-листите и реалноста се две различни работи.

Новиот ранкинг на ЕХФ:

10. Бидасос Ирун

09. Динамо Букурешт

08. Монпелје

07. Порто

06. Киелце

05. Веспрем

04. ПСЖ

03. Пик Сегед

02. Кил

01. Барселона