Репрезентативецот nа Црна Гора Жарко Пејовиќ повторно ќе игра ракомет во Македонија, откако екс членот на Вардар стана најновото засилување на прволигашот Пролет.

Пејовиќ , кој минатата сезона играше во израелското првенство за Хапоел Ашдод, ќе го носи дресот на Пролет до крајот на оваа сезона.

Пејовиќ има богато интернационално искуство, меѓу другите и како ракометар на словенечко Горење и француски Данкерк.