Еурофарм Работник по двата почетни порази во Лигата на шампионите, гостува кај Бидасоа Ирун во Шпанија и очекува при бодови во елитното натопреварување.

Натпреварот меѓу Бидасоа Ирун и Еурофарм Работник се игра од 12-10 часот, Шпанците имаат две победи по првите две кола во конкуренцијата Ц, важат за фаворит на овој меч.

Во тимот на македонскиот вицеправк се приклучи Мартин Велковски кој изјави дека очекува тежок натпревар.

„Бидасоа Ирун игра типично шпанска одбрана, со анпиципација, опасни се за пресекување топки и треба да бидеме многу паметни за да нема контра напади и лесни голови. Гледавме многу видеа за противникот, се спремавме и ќе влеземе подготвени за натпреварот“, изјави Велковски.