Во изборот на Расмус Бјонсен доминираат ракометарите кои беа дел од шампионскиот состав на црвено-црните во 2017 година.

Данскиот ракометар продолжисо објавувањето на најдобрите тимови во Европа во новиот милениум.

Во иделниот состав на РК Вардар ги смести, Штербик, Шишкарев, Дибиров, Стоилов, Кристопанс, Карачиќ и Циндриќ заедно со Абутовиќ под водство на Раул Гонзалез.