Младинскиот репрезентативец на Хрватска, Матео Мараш и официјално е ново засилување на Еурофарм Песлитер, потврди денеска битолскиот прволигаш.

Тој доаѓа како директна конуренција за Велковски и Стјепановиќ а потпиша едногодишен договор. Во Битола треба да пристигне на 27 јули, на собирот закажан од новиот тренер на Еурофам Пелистер, Бабиќ.

Мараш е висок е 202 сантиметри, тежок 101 килограм и доаѓа од тимот Балиќ-Метличиќ од Сплит.