Во дуелот на двајцата македонски репрезентативци во Бундеслигата, Филип Кузмановски победи со Магдебург против Филип Талевски кој дебитираше со Балинген со пораз 38-26.

Магдебург доминираше на овој меч од првото коло, водеше и по порвите 30 минути со 17-12. Филип Талевски  и Филип Кузмановски не постигнаа ниту еден гол за своите екипи. Талевски од девет обиди не погоди ниту еднаш.