Мундијалот во Египет е нова шанса за докажување на македонската ракометна репрезентација, секако не сме меѓу фаворитите, не поради фактот дека влеговме како прва резерва, имаме смена на генерации, ќе настапиме со подмладен состав.

Според обложувалниците шансите на Македонија да изненади се мали, прв фаворит е Данска, следуваат Норвешка, Шпанија…