Селекторот на ракометната машка репрезентација, Кирил Лазаров го објави списокот сочинет од 35 ракометари кои ќе конкурираат за настап на престојното Европско првенство закажано за јануари следната година.

Лазаров наскоро ќе треба да го го скрати овој список, на кој ќе се најдат и патниците на ЕП.

Македонија на континенталниот собир ќе игра во група со Данска, Црна Гора и Словенија.