Македонската ракометна репрезентација е сместена  во „Мериот Каиро“ хотелот во Египет, луксузен и одлично опремен за супер услови на нашите репрезентативци.

Македонија денеска го започнува настапот на шампионатот, прв противник е Шведска, потоа селдуваат дуели со Египет и Чиле на 16 и 18 јануари.