По неколку дена на интензивна нега, по срцевиот напад, голманот на Порто Алфредо Квинтана почина.

Порто во знак чест и респект на починатиот голман Алфредо Кинтана го повлече од употреба дресот со број 1, објави клубот, во чест на починатиот голман Алфредо Кинтана.

Македонскиот репрезентативец голман на Порто, Никола Митревски се огласи на социјалните мрежи, болката е голема, Кинтана, ти благодариме за се, твојата единица е вечна, напиша нашиот репрезентативец.