Ракометарите на Вардар рутински стигнаа до полуфиналето на годинашново издание на Супер Глоуб откако го совладаа тимот на Ал Мудхар со 34-27 во Дамам.

Тимур Дибиров беше прогласен за играч на натпреварот. Најефикасни во составот на Вардар беа Дибиров со шест гола, Дисингер и Чупиќ постигнаа по пет.

За пласман во финалето, Вардар утре ќе игра со Кил од Германија.