Португалија ја  скрши Македонија во финишот  и победи со 29-25 на ракометниот Мундијалот во Скопје за играчи до 19 години.

Португалците беа подобри во финишот  и со серија од  5-1 во перидот  од 56 до 60 минута стигна до победа изразена со  четири голови разлика, закажаа четвртфинале со Франција.

ФОТО: