Македонската ракометна публика оваа година во Струга ќе може да навива за три домашни тимови кои ќе земат учество на 47. издание на меѓународниот пријателски турнир „Струга 2019“.

Домаќинот Струга, Бутел и Еурофарм Работник се нашите преставници а учество ќе земат уште и АЕК, Пролетер и Гиуф.

Најголем фаворит на македонските екипи е составот од Битола која денеска пристигна во Струга.

Натпреварувачкит дел започнува денеска со дуелоте на Струга и Пролетер и на АЕК и Бутел.