Порто во знак чест и респект на починатиот голман Алфредо Кинатана го повлече од употреба дресот со број 1, објави клубот, во чест на починатиот голман Алфредо Кинтана.

Кинтана почина како последица од срцев удар, имаше 32-годишни, беше репрезентативец на Португалија, во екипата на Порто играше од 2010 година.

Се огласи и РК Вардар 1961, испрати порака со сочувство до неговото семејство, соиграчите и до клубот Порто.