Ракометарите на Вардар 1961 го совладаа металург со 29:24 во првиот контролен натпревар од подготовките за новата сезона.

Металург добро влезе во дуелот, имаше и предност од еден гол но по 12 минута црвено-црните го засилија темпото и на полувреме заминаа со предност од 15:13.

Во вториот дел Вардарци доминираа а Металург само еденаш успеа да измрани на 21:21. Ова беше прв натппревар заа Веселин Вујовиќ на клупата на Вардар 1961 по враќањето во Скопје.

Фото: Денис Дуковски – Вардар 1961