РК Вардар се пласираше во финалето на ракометниот Куп на Македонија откако беа подобри од Металург. Двократниот европски првак беше подобар од големиот скопски ривал Металург.

Црвено- црвните го добија мечот со 27:22, а на полувремето РК Вардар 1961 го добија 14:12.

Најдобар стрелец беше Иван Чупиќ со седум гола, а по шест имаа Кристијан Дисингер и Ловро Јотиќ.

Ривал на Вардар во финалето ќе игра против подобриот од мечот Бутел- Еурофарм Пелистер.