Вардар не ја оправда фаворитската улога против Монпелје, екипата од Франција запиша победа со 31-25 и му го нанесе на црвено-црниот тим првиот пораз во Лигата на шампионите.

Монпелје водеше од првата до последната минута во Скопје, најефикасен кај Вардар, Тимур Дибиров со 7 гола.