Вардар вчерва го пречекува Веспрем во Лигата на шампионите, реприза на финалето од Келн оваа година, супер дерби викнедов според ЕХФ.

Тренерот на Вардар, Едуард Кокшаров, го објави составот за мечот со шампионот на Унгарија, Даинис Криштопанс е меѓу играчите кои конкурираат за настап.

Веспрем го победи Вардар со 39-30 на првиот меч сезонава, сега шампионот на Македонија сака реванш, средбата започнува од 17 часот.