Вардар попладнево (18-45ч.) го игра натпреварот од 5. коло во Лигата на шампионите, гостува кај  Алборг кој важи за фаворит на средбата.

Алборг беше поразен во Скопје  со 30-28, но тренерот Веселин Вујовиќ изјави дека очекува поинаков натпревар од оној во СЦ „Јане Сандански“.

Вујовиќ го одрба составот за дуелот кој ќе се емитува низ директен пренос на ТВ Аренаспорт 2.