Вардар вечерва му гостува на Кил, средбата се игра од 20.45 часот со пренос на ТВ Аренаспорт, натпревар од деветтото коло од Лигата на шампиони.

Кил е фаворит, тешко се победува на негов терен, Вардар е во серија од пет порази, Веселин Вујовиќ ги одреди ракометарите со кои ќе настапи, на листата ги нема Борко Ристовски и без Анте Гаџа.