Македонскиот ракометен репрезентативец, Гоце Георгиевски игра во одлична форма сезонава во дресот на ЧСМ Букурешт, партии кои го доведоја во позиција да биде избран за најдобро десно крило во романскиот шампионат.

Тимот на сезоната 2019/2020 беше направен од весникот „Проспорт“, а во гласањето учествуваа сите 14 тренери од романското првенство.

Сепак, и покрај одличните настапи тој многу веројатно ќе ја напушти Романија и од следната сезона може да се врати во нашата земја. Голем интерес за него има неговиот поранешен клуб Металург во кои се етаблираше како ракометар.