Со обезбедено учество на следниот континентален собир, машкара сениорска репрезентација на Македонија денеска против Швајцарија во „Јане Сандански“ ќе го одигра последниот натпревар од квалификаци за ЕП.

Селекторот и капитен на Македонија, Кирил Лазаров побара од македонските ракометари победа со која ќе им го честититаат големиот христијански празник на нацијата и воедно успешно затворање на овој евроквалификациски циклус.

„Тоа не е истата репрезентација која ја победивме лани пред Мундијалот, имаат многу промени во состав, стратегиски и тактички.“ – истакна Лазаров.

Состав Македонија за дуелот со Швајцарија:

Македонија на досегашните пет дуели со Швајцарија има пет победи, од кои последната ја оствари во ноември минатата година со 25:23.