Вардар е во позитива кај Алборг во Данска со 3 голови по првиот дел во 5. коло во Лигата на шампионите.

Резултатот по првиот дел е 16-13, Вардар имаше успони и падови , а по 30 минути има актуелен резултат кој е достижен. Најефикасни кај Вардар Тимур Дибиров со 9 гола од 13 шута, не искористи и два пенали,  Моралес запиша 3 погодоци.

Алборг важи за фаворит на мечот, но Вардар игра добро, и резултатски одлично парира кај шампионот на Данска.