Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва ќе го дознае протвникот во баражот за Мундијалот во Египет кој ќе се одржи следната година во јануари.

Пласманот на последното Европксо првенство ни го одреди патот до следниот мундијал, ќе одиме по потешкиот пат, на ждрепката Македонија не е меѓу носителите.

Селкции кои можат да ни бидат противници се:

Франција, Шведска, Германија, Словенија, Исланд, Португалија, Чешка, Австрија, Унгарија и Белорусија.

Секако дека сакаме да ги избегнеме Франција, Шведска, Германија и Исланд, веројатно најповлна ждрепка би била Белорусија.

Ждрепката ќе се одржи вечерва во 19 часот во Виена.