Во Атина се одржа ждребката за претстојниот меѓународен медитерански шампионат за ракометари родени 2002 и помлади.

Нашата репрезентација е во група „Б“, заедно со Шпанија, Мароко, Црна Гора, Турција, Тунис и Хрватска.

Датуми на одигрување на натреварите:

17.02 Македонија – Шпанија (14:30 часот)
17.02 Македонија – Мароко (18:45 часот)
18.02 Македонија – Тунис (12:00 часот)
18.02 Македонија – Хрватска (15:45 часот)
19.02 Македонија – Црна Гора (12:00 часот)
19.02 Македонија – Турција (17:00 часот)

На меѓународниот медитерански шампионат ќе настапат 14 репрезентации (Бахреин, Хрватска, Египет, Хрватска, Италија, Кувајт, Мароко, Црна Гора, Романија, Србија, Шпанија, Тунис, Турција и Македонија).

Репрезентациите ќе бидат поделени во две групи од по седум репрезентации. Од групите првите четири репрезентации ќе продолжат во четврт-финалето, победниците од четврт-финалните натпревари ќе се пласираат во полу-финале, а поразените репрезентации ќе играат за пласман од 5-то до 8-мо место.

Трите последни репрезентации од двете групи ќе играат за пласман од 9-то до 14-то место.