Селекторот Данило Брестовац имаше можност да предводи еден воведен трениг на македонските ракометари кои вчера пристигнаа во Каиро а денеска ќе го одиграат воведниот натпревар на Светското првенство и тоа против домаќинот Шведска.

Последното Ковид-19 тестирање во нашата репрезентација доенсе одлични резултати и потврда на тестовите во Скопје, нема позитивни меѓу играчите и стручниот штаб.

Македонија денеска игра против традицијата, Шведска во досегашните три дуели со нашата репрезентација два пати победи а еден натпревар заврши нерешено.

Македонија – Шведска се игра во терминот од 20:30, со преност на МТВ.