Металург иако загуби од Криенс со 21-20 обезбеди пласман во групната фаза од Европа лигата на ЕХФ.

Македонскиот тим одигра херојски, драматичната завршница донесе пораз од кој немавше причина за тага, ракометарите на Металург пласманот во групната фаза го прославија со иселениците Швајцарија, меѓу нашите навивачи беше и македонскиот репрезeнтативец Мартин Поповски, кој летово од екипата на Пролет се пресели во швајцарскиот прволигаш Амичитија.

ФОТО: РК МЕТАЛУРГ.МК