Металург ќе биде посилен следната сезона за Златко Хорват, легендата на ППД Загреб е нов член на клубот од Автокоманда.

Хорват има 35 години, игра на позицијата крило, станува збор  за легенда на хрватскиот ракомет, тој целата кариера ја мина во редовите на ППД Загреб.

Хорват со Металург потпишал договор на една сезона.