Поранешниот македонски првак, РК Металург конечно успеа да го засили тимот кој неодамна го напиштија неколкумина стандарни играчи.

Милан Поповиќ стави потпис на едногодишен договор а доаѓа од Битола, од составот на Пелистер. Црногорскиот репрезенатативец минатата сезона вo Суперлигата постигна 174 голови и беше еден од најдобрите во екипата на Пелистер.

Поповиќ преставува засиливање на позицијата лево крило.