Голманот на македонската репрезентација и челн на Порто, Николче Митревски, беше најзаслужен за победата на својот тим против Мешков Брест со 27-25 во Лигата на шампионите.

Митревски мечот го заврши со 13 одбрани, едноставно блескаше на голот на својот тим кој ја запиша првата победа во елитното натпреварување на ЕХФ.

Во  А групата,  вчера се случиизнанедување, Фленсбург со победа против Пари Сен Жермен во Париз со 29:28.