Машката ракометна репрезентација на Македонија запиша победа над Турција со 26-23 во Ешкишехир, турнир во рамки на ЕХФ  неделата.

Иако Македonија настапи во комбиниран состав со млади играчи и без искусните Лазаров, Манасков,Ристовски и останатите, ја порази Турција која на претходните две средби ја победи Италија.

Победата во ниту еден момент не беше доведена во прашање, првиот дел го реализиравме со 15-12, на крајот славевме со 26-23.

Македонија утре ќе се сретне со Италија, по оваа средба не очекуваат уште две во Скопје со Грузија.