Машката ракометна репрезентација на Македонија за играчи до 19 години на Мундијалот во Скопје вечерва се среќава со Нигерија од 20-30 часот.

Поразот од Аргентина е минато н немаме право да потрошиме нов „џокер“  на шампионатот противаутсајдерот Нигерија која во првото кол озагуби од  Бахерин со убедливи 36-28.

Според играта од првиот меч на Мундијалот кога загубивме од Аргентина јасно е дека мораме да ја порпавиме реализацијата и да не дозволиме падови во играта, тоа го најави нашиот селектор Данило Брестовац.

Мечот со Нигерија се игра во СЦ „Борис Трајковски“ , влезот е слободен.