Селектор на женската кадетска ракометна репрезентација, Владимир Пановски, го објави спиокот за повикани ракометарки за подготвителниот период за претстојниот шампионат за ракометарки до 17 години во Италија.

Собирот ќе се одржи на 15 јули во спортската сала „Автокоманда“ во Скопје со почеток во 15:00 часот.

Кадетската репрезентација на Македонија е во групата Б заедно со селекциите на Полска, Белорусија, Италија и Азербејџан.

Првиот натпревар го играме против репрезентацијата на Италија на 4 авуст.

Еве го комплетниот список на повикани ракометарки: