Комисијата за заразни болести во Македонија излезе со  соопштение во кое се бара голема претпазливост од граѓаните во врска со епидемијата од коронавирусот.

Спортските борилишта  имаат   забрана за присуство на публика и тоа значи дека Вардар претстојните два натпревари ќе ги игра без своите најверни фанови.

Вардар на 15. март ќе игра против Нексе во рамки на СЕХА лигата, а седум дена подоцна на 22. март против ПИК Сегед во Лигата на шампионите.