Ракометарите на Охрид ја совладаа Струга на соседското дерби со убедливи 31-16  на полувреме охриѓани водеа со 18-9.

Струга немаше сили за изненадување, Охрид ја опрвада фаворитската улога и запиша убедлива победа  во СРЦ „Билјанини Извори“.

Даниловски запиша 12 одбрани кај Охрид во чии редови се истакнаа Тот со 8 гола, четири постигна Тасески .

Бутел немаше проблем  на гостувањето против Прилеп, запиша победа со убедливи 29-19.