Норвежанецот Сандер Сагосен е најдобар стрелец во досегашниот тек на првенството. Има постигнато 51 гол и е на само десет гола заостанување зад најдобриот резултат на македонскиот капитен Кире Лазаров, кој со 61 погодок го држи рекордот на Европските првенства.

За среќа, Сагосен не влезе во игра на средбата со Словенија и сега ќе има само два натпревари во обидот да го надмине феноменалниот Кире Лазаров.

По главната фаза, листата на стрелците изгледа вака: