Португалија е противник на Македонија на светското ракометно првенство во Скопје за играчи до 19 години.

Македонија е аутсајдер противПортугалија која во рамките на групата Д заврши на првата позиција со пет победи од исто толку натпревари.

Дека немаме баш изгледни шанзи во осминафиналето говори и фактот дека Португалија има гол разлика од 149:124 и беше најефикасна во групата. Само Египет со 170 голови е поефикасна селекција од Португалија на шампионатот.

Осминафиналните мечеви започнуваат