Со одигрувањето на денешните две средби од 14. коло на групната фаза на Лигата на шампионите во групите „А“ и „Б“ и реванш-средбата од плејофот во групите „Ц“ и „Д“, станаа познати сите осминафинални двојки.

Резултати:

Алборг – Елверум  30:28 (18:11)

ПСЖ – ППД Загреб  37:28 (17:12)

Динамо Букурешт – Спортинг  26:24 (14:12)

……….

Осминафинални двојки:

Динамо Букурешт – ПСЖ

Висла Плоцк – Веспрем

Вардар – Пик Сегед

Цеље ПЛ – Киелце

Порто – Алборг

Фленсбург – Монпелје

Првите натпревари ќе се играат од 8 до 22 март, додека реваншите се на ред од од 25 до 29 март.

Директен пласман во четврт-финале обезбедија екипите на Кил и на Барселона.