Германската машка ракометна репрезентација предводена од Алфред Гисласон ќе се обиде да избори пласман на Летниот олимписки игри.

Досегашниот селекторот, Прокоп доби отказ поради неостварувањето на целта и битката за медал со Германија на последното Европскот првенство.

Гисласон беше издвоен како прв избор на ракометната федерација на Германија. Исланѓанецот последно работеше во екипата на Кил.