Женската ракометна репрезентација на Македнија загуби од А-селекцијата на Турција  со 42-33 на вториот меч денеска во Анталија.

Македонија претпладнево запиша победа против Турција -Б, но предмалку загуби од првата екипа на оваа земја со убелдиви 9 голови разлика.

Ова беше пријатеслки двомеч во еден ден на кој слекторот Симе Симовски со комбиниран состав го тестираше капацитот на тимот.

Најефикасни со по шест голови во нашиот тим беа  Ѓорѓиевска, Стојановска, Кипријановска и Саздовска.

Во понеделник, Македонија ќе одигра натпревар со Косово во рамки на турнирот во Анталија.