Македонскиот преставник во пријателскиот турнир во Русија го претрпе третиот пораз во третиот натпревар откако денеска загуби од Стеауа со 27:28.

Избраниците на Стојановиќ за разлика од пресметките со Мешков Брест и со Чеховски Медведи, против Стеауа беа многу подобри, поагресивни но снемаа сила во завшрницата од дуелот за позитивен резултат.

РК Металург новата сезона во домашното ракометно првенство ќе ја започне со братскиот дуел против  Металург 2.