Вардар утре го пречекува Порто во Лигата на шампионите, натпреварот во СЦ „Јане Сандански“ се игра со почеток од 20-45 часот.

Македонскиот шампион е фаворит на оваа средба, но екипата од Португалија најави дека доаѓа во Скопје по бодови, пристигнаа денеска со чартер лет.

Го победивме  Пик Сегед, против Вардар ќе бидеме  внимателни, тие  играат  дома и веќе докажа дека има голем квалитет. Дојдовме во Македонија да триумфираме, фокусиравме сме и размислуваме само на освојување на бодовите“ – изјави Мигел Мартинс Соареш.

Соареш е еден од најдобрите играчи на Порто, тој во првите четири дуели за неговиот клуб во ЛШ постигна 18 голови.