Во рамки на ЕХФ неделата, ракометната женска ракометна репрезентација на Македонија одигра нерешено 29-29 со Италија на турнирот во Турција.

Македонија анулира негатива од три гола разлика, 13-16 по првиот дел на натпреварот во Анталија.

Селекторот Симе Симовски  на овој турнир игра со комбинаран состав и им дава шанса на младите ракометарки.

Утре, Македонија ќе одигра две средби во ист ден, противник е Турција со А и Б составот.