Српскиот интернационалец, Никола Потиќ е третото засилување на повеќекратниот првак на Македонија, РК Металург.

Потиќ во „Автокоманда“ пристигнува од Либек, тим кој настапува во второта германска ракометна лига. Потиќ е висок 203 сантиметри и неговата задача во Металург е да ја зајакне позицијата бек во фаза на одбрана.

Потиќ предгодно играше и за Загреб, Партизан, Крка. Предходно за Металург потпишаа Момир Рниќ и Бранко Канкараш.