Бранителот на шампионскиот трон во СЕХА лигата, РК Вардар во 1 коло од новата сезона ќе се сретне со кинескиот Универзитет Пекинг додека вториот наш преставник, Еурофарм Работник го очекува дуел со руски Спартак.

Ова го потврдија од раководството на СЕХА лигата за почеоткот од новата натпреварувачка година во која преставник ќе има и од Русија откако Татабања не доби шанса за настап.

Новата сезона во регионалната лига ќе започне на 3 и 4 септевмри. По 10 кола во првата фаза следува елиминациски рунди па плеј-оф.