Еурофарм Пелистер го победи Нексе со недоволни 24-22 , првата средба заврши со резултата 23-20 за Хрватите кои сепак се четвртфиналисти.

Битолчани одиграа добар натпревар, на полувремето водеа со 13-10 но поткленааа во финишот од мечот.

Нексе имаше серија од 6-2 во периодот од 43 до 54 минута кога го направија пресвртот истигнаа до четвртфинале.

Во екипата на Еурофарм Пелистер најефикасни беа Јотиќ со пет голови, го следеа Маџоски и Остроушко со по 3 голови.