Шпанија ја запиша втората победа во главната фаза откако ја реши Германија со 32:28.

Натпреварот донесе неизвесност, пресврти и водство на двете селекции, во финишот Германија водеше со 24:21 и  25:22 но „фуријата“ направи пресврт.

Серијата од 6:0 донесе резултатски пресврт за Шпанија која негативата од три гола ја претвори во позитива, на крај запиша победа со позитива од четири гола.

Најефикасни кај Шпанија, Фернандез со шест гола,  додека Алекс Душебаев и Соле постигнаа по пет.

Данска предводена од Микел Хансен кој мечот го заврши со 8 гола ја совлада селекцијата на Катар со убедливи 32:23.