Франција и Шведска запишаа победи  и ги потврдија првите позиции во групите на ракометниот Мундијал во Египет.

Португалија немаше сили за изненадување и загубија од Французите со 32:22,со овој триумф Франција има перфектен скор на мундијалот во Египет, Норвешка како втора оди во елиминациите. 

Шведска одигра маестрално против Русија, победи со 34:20 и го потврди првото место во групата, додека Египет оди во четвртфиналето од втората позиција.